Skip to Content
6 min čítania
Nechajte tmel pracovať efektívne

Epoxidový tmel: Dvojzložkové lepidlo na všetko možné

Tienidlo stropného svietidla s odlomenou časťou položené na pracovnej doske.

Pomocou epoxidových tmelov môžete vykonať mnohé drobné opravy sami, a tak ušetriť čas aj peniaze. K dispozícii máte celý rad špeciálne vyvinutých tmelov so širokou škálou využitia, od dvojzložkového tmelu na kov až po epoxidovú plastelínu na plasty. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako pracovať s týmito jedinečnými lepidlami.

Osoba v červenom svetri krája epoxidový tmel na opravu zlomeného tienidla lampy.
Epoxidový tmel je ľahký na použitie a po vytvrdnutí trvácny
V tomto článku

Čo je epoxidová plastelína?

Pojem epoxidová plastelína alebo aj epoxidový tmel označuje látky, ktoré vytvrdzujú pri izbovej teplote a pri opravách sa najčastejšie používajú na vypĺňanie medzier. Jednotlivé tmely môžu vďaka svojim vlastnostiam spájať rôzne materiály – preto máme napríklad epoxidový tmel na drevo či epoxidový tmel na betón. Pre epoxidy je charakteristické, že sa až do použitia skladujú ako dve samostatné zložky, ktoré sa tesne pred použitím zmiešajú, a to buď manuálne, alebo automaticky v zmiešavači. Dobrým príkladom prémiového tmelu s manuálnym zmiešavaním je Repair Epoxy Universal – lepidlo, ktoré môžete použiť na opravu a upevňovanie funkčných, ale i dekoračných predmetov v domácnosti.

Požadované materiály

V dvojzložkovom tmele vzniká zmiešaním spomínaných zložiek exotermická chemická reakcia, ktorej výsledkom je skvelý pomocník pre domácich majstrov. Niektoré lepidlá, ako napríklad Pattex Repair Epoxy Ultra Quick 1 min, už navyše obsahujú zmiešavač, v ktorom sa obe zložky premiešajú podľa správneho pomeru. To vám výrazne uľahčí prácu. Po vytvrdnutí zároveň môžete epoxidovú plastelínu pretierať, brúsiť, vŕtať či inak mechanicky opracovať.

Tip odborníka

Kde všade sa epoxidová plastelína používa?

Na rozdiel od mnohých iných typov lepidiel, dvojzložkové epoxidové tmely sa používajú aj na vypĺňanie medzier, ale môžete ich vyformovať priamo do tvaru chýbajúcej časti opravovaného predmetu (napríklad roh rímsy alebo malé časti keramických dlaždíc). Práve pre túto svoju vlastnosť si získali aj pomenovanie: epoxidová plastelína. Taký epoxidový tmel na plast je skvelý na trojrozmerné opravy, ktoré iné lepidlá nedokážu zvládnuť. Okrem toho môžete epoxidovú plastelínu použiť aj na projekty určené do prostredia s veľkou vlhkosťou – viaže sa totiž na vlhké povrchy.

Ak hľadáte epoxidový tmel na betón, možno máte na mysli kotvenie skrutiek do betónových stien. V takomto prípade však berte na vedomie, že dvojzložkový tmel je určený na obmedzené konštrukčné použitie – pri výbere tmelu berte do úvahy podklad, na ktorý sa má váš tmel prilepiť. Rôzne možnosti zahŕňajú epoxidový tmel na drevo, epoxidový tmel na kov či epoxidový tmel na plast. Vlastnosti každého z nich sú prispôsobené tak, aby sa lepšie spájali s daným materiálom.

Osoba v červenom svetri modeluje epoxidový tmel ako náhradnú časť zlomeného tienidla lampy.
Flexibilita epoxidového tmelu vám umožní vytvarovať ho do rôznych tvarov

Ako používať dvojzložkový tmel?

Tu sa dozviete, ako používať epoxidové tmely na zaplnenie a zlepenie medzier.

  1. Pripravte si svoje nástroje. Medzi typické nástroje, ktoré budete potrebovať, patrí okrem dvojzložkového tmelu aj univerzálny nôž, brúsny papier (drôtená kefa), rukavice a vlhká handrička.
  2. Pripravte si pracovnú plochu a materiály. Uistite sa, že povrchy, ktoré potrebujete stmeliť, sú suché a čisté (bez mastnoty, prachu a oleja). Pre dvojzložkový tmel na drevo a ďalšie materiály zlepšíte priľnavosť tak, že jemne zdrsníte hladké povrchy pomocou drôtenej kefy alebo brúsneho papiera.
  3. Aktivujte epoxidový tmel. Požadované množstvo epoxidového tmelu premiešajte podľa pokynov na produkte. Pokiaľ máte lepidlo so zmiešavačom, môžete epoxidovú plastelínu rovno aplikovať.
  4. Naneste tmel ako výplň. Naneste produkt (napríklad epoxidový tmel na plast) na povrch, ktorý chcete opraviť. Zapracujte ho do trhliny alebo otvoru a potom ho vytvarujte alebo uhlaďte rukami.
  5. Naneste tmel ako lepidlo. Ak chcete použiť epoxidový tmel na lepenie, aplikujte ho medzi povrchy, ktoré potrebujete spojiť, a silno zatlačte, aby ste zabezpečili pevný kontakt. Pri nanášaní dvojzložkového tmelu na mokré povrchy použite silu a držte kusy pri sebe, kým nepriľnú. Presný čas je vždy uvedený v informáciách o konkrétnom epoxidovom tmele.
  6. Dotvarujte povrch. Pred vytvrdnutím zotrite prebytočný tmel vlhkou handričkou. Prečítajte si podrobnosti o produkte a zistite, ako dlho musíte počkať, kým budete môcť tmel brúsiť, vŕtať alebo natierať, aby presne zapasoval do chýbajúceho otvoru a vytvoril tak dokonalý spoj.
  7. Vyčistite. Odstráňte prebytočnú epoxidovú plastelínu skôr, než začne tvrdnúť. Vytvrdnutý i nevytvrdnutý tmel môžete odrezať ostrou čepeľou. 
  8. Nezabudnite na bezpečnosť. Pracujte v rukaviciach a nielen po použití dvojzložkového tmelu na kov, ale aj akejkoľvek inej epoxidovej plastelíny, si umyte ruky.

Zdieľajte svoje vlastné projekty

Mohlo by vás tiež zaujímať