Je dôležité vybrať správny tmel na plast pre materiál, s ktorým pracujeme. Totiž s plastami sa stretávame v rôznych podobách, a teda majú rôzne tvary a veľkosti. V tomto článku sa dozviete zaujímavosti o rôznych tmeloch na plasty a spoznáte viaceré výrobky vhodné na rozličné práce.
Na svete existuje mnoho rôznych druhov plastov. Plasty sa nachádzajú vo väčšine predmetov, ktoré nás obklopujú a ktoré každodenne používame, ako je nábytok, kuchynské vybavenie, elektronické súčiastky, stavebný materiál, hračky, oblečenie, šperky a mnoho ďalších. Keď sa nejaká vec z plastu rozbije, častokrát skončí v koši. Predmety každodennej potreby sa však dajú ľahko opraviť pomocou správneho tmelu na plasty.
Najčastejšie využitie tmelu na plasty:
- auto
- tesnenie škár okolo plastových okien a dverí
- letecký priemysel
- elektronika
- vodoinštalácia
- drobné opravy a utesnenia v domácnosti a pod.
Pri výbere lepidla alebo tmelu na plast vždy skontrolujte jeho vhodnosť podľa pokynov od výrobcu.
Existuje niekoľko typov tmelu na plasty, ktorých použitie sa líši v závislosti od zloženia plastu. Tu uvádzame, ktoré typy to sú a aké sú medzi nimi rozdiely.
Silikónové tmely na plast sa dodávajú v kartušiach, takže na ich použitie budete potrebovať aj aplikačnú pištoľ. Tento typ tmelu na plasty je ideálny na stavebné projekty, ako je inštalácia okien a obloženia, na inštalatérske práce a na ďalšie náročné projekty. Niektoré silikóny sú dokonca vhodné na použitie v kontakte s vodou, musí to však byť výslovne uvedené v technickej dokumentácii príslušného výrobku.
Dvojzložkové lepidlá a epoxidy na plasty sa dodávajú v striekačkách so zmiešavačom alebo v tubách. V takom prípade je potrebné, aby ste pred aplikáciou buď obe zložky zmiešali, alebo aby ste pred aplikáciou lepidla natreli povrch jednou zo zložiek. Tieto typy tmelu na plasty sú tuhé a pevné a sú určené na lepenie ťažko priľnavých povrchov ako PP a PE.
Niektoré tmely na plasty sa dodávajú v malých tubách a stačí ich aplikovať v jednom kroku. Tieto tmely na plasty vytvárajú po vytvrdnutí transparentný a pružný spoj a sú určené na lepenie predmetov z PVC aj ďalších typov plastu. Môžete ich použiť na bazénové plaváky, dáždniky alebo aj kempingové vybavenie.
Vzhľadom na rozmanitosť plastov, s ktorými sa človek stretáva, závisí typ potrebného tmelu predovšetkým od konkrétneho projektu, ktorý realizujete. Tu nájdete niekoľko príkladov, ako sa dajú jednotlivé tmely na plast využiť.
Na opravu menších netesností vyskúšajte číre montážne lepidlo Pattex One For All Crystal. Krištáľovo číre montážne lepidlo je ideálne na lepenie rôznych druhov plastov, ale aj skla a ďalších materiálov. Ako bonus je flexibilné, takže tlmí hluk aj vibrácie, vypĺňa medzery a je odolné voči teplotám od -30 °C do 70 °C.
Pri väčších prácach, ktoré si vyžadujú vodotesné lepenie viacerých druhov plastov a iných materiálov, siahnite po Pattex Fix PVC & Alu. Toto vodotesné lepidlo je ideálne na lepenie plastových a kovových predmetov predovšetkým z PVC, napr. líšt, profilov a krytov. Je vhodný aj na mokré povrchy, po vytvrdnutí je pretierateľný a brúsiteľný a nezmrašťuje sa.
Ak potrebujete, aby bol váš tmel na plasty biely, aby ste ho mohli použiť na bielom podklade, kde bude na očiach, najpevnejší a najvšestrannejší tmel je Pattex Fix Extreme Total. Toto silné montážne flexibilné lepidlo na báze FlexTec® lepí takmer na každý povrch vrátane plastov.
Ak hľadáte špeciálne lepidlo na plasty, ktoré je po vytvrdnutí transparentné a odoláva vode aj otrasom, siahnite po Pattex Repair Special Plasty. Toto lepidlo na báze polyuretánu slúži na lepenie niektorých druhov plastov ako PVC, ABS, plexisklo, polykarbonát a pod. a tiež na ich spájanie s rôznymi ďalšími materiálmi ako guma, koža, keramika, sklo, drevo, kov, textil. Nie je však vhodné na lepenie PE, PP, PTFE ani polystyrénu.
Zdieľajte svoje vlastné projekty